25 26 Vad en tillrättad Muhammedstudie har att förtälja
Det är närmast en hederssak för mig att fördjupa mina kunskaper om Islam. Allt för många av mina vänner är muslimer för att jag skall blunda för deras religiösa traditioner. Det blir därför närmast en plikt från min sida att ta del av den del av deras identitet som härrör från den tro de vuxit upp med.
Mina förutsättningar syntes goda. Dels hade jag i min ägo Zetterstens välrenommerade koranöversättning från det tidiga 1900-talet, dels den vitt kända boken om Muhammed skriven av den svenska religionshistorikern Tor Andræ bearbetad av Geo Widengren.
Men efter en tid gav jag upp. Muhammedbiografin var i grunden förändrad av Andræs lärjunge Geo Widengren. Två av kapitlen var i realiteten nyskrivna. Detta gjorde att jag tappade lusten och i stället ägnade min tid åt Andræs ”det osynligas värld”, en skrift där Andræ blottade sin innersta preferenser. Nu är min studie av denna skrift klar. Snart kommer den att finnas tillgänglig på nätet.
Nu har emellertid något oväntat hänt. Förstaupplagan av Muhammedbiografin, författad av Tor Andræ utan inblandning från någon annan författare, blev plötsligt tillgänglig. För en struntsumma kunde jag skaffa den annars svårtillgängliga boken.
Nu kunde jag läsa in mig på Andræs Muhammedtolkning för att sedan jämföra med Widengrens omtolkning. Detta intressant därför att Andræs tolkning skall läsas utifrån Andræs kristna tro, Widengrens bearbetning utifrån dennes bekännelse till en sekulär religionsvetenskap. Det betyder till en tolkning som menar sig vara bestämd av saken inte av författarens egna religiösa preferenser.
Som om en sekulär religionsvetenskap vore möjlig. Själv driver jag ju med en dåres envishet den tesen att det mesta, religiöst som världsligt är betingat av ett trosspel, där det faktiska ställs mot det trodda för att hamna i det rimliga, det trovärdiga. Jag betvivlar alltså den sekulära utgångspunkten. Den finns helt enkelt inte. En framställning får inte liv av att konstatera att nio gånger nio är åttioett. Den får intresse av egna trosförutsättningar ställda mot fakta.
Nu får jag på ett begränsat material pröva denna tes på ett relevant material där läraren religionsvetenskaparen och biskopen Tor Andræ ställs mot lärjungen den sekulärt bestämde Geo Widengren.
Detta under förutsättning att jag som utlovats får köpa förstaupplagan av ”Muhammed, hans liv och hans tro” (1930). Den av Widengren bearbetade versionen av samma bok äger jag som sagt redan.
När detta publiceras har jag redan förstaupplagan i min hand och arbetet är i full gång.