Bibelstudium den 1 juli 2026

Bibelstudium den 1 juli 2026

Döm inte, så skall ni inte bli dömda. Förklara ingen skyldig, så skall ni inte dömas skyldiga. Frikänn, så skall ni bli frikända. Ge, så skall ni få. Ett gott mått, packat, skakat och rågat skall ni få i er mantel. Med det mått som ni mäter med skall det mätas upp åt er.«

Han gav dem också en liknelse: »Kan väl en blind leda en blind? Ramlar inte båda i gropen? Lärjungen är inte förmer än sin lärare, men när han är fullärd blir han som sin lärare. Varför ser du flisan i din broders öga när du inte märker bjälken i ditt eget? Hur kan du säga till din broder: Låt mig ta bort flisan ur ditt öga, när du inte ser bjälken i ditt eget? Hycklare, ta först bort bjälken ur ditt öga, så kan du se klart och ta bort flisan ur din broders. Luk 6:37-42

Texten ovan ingår i Lukas Slättpredikan, som är motsvarigheten till Bergspredikan som återfinns i Matteusevangeliet. Dessa båda s k predikningar består av ”kärnord” med spridda motiv samlade till ett. Ramen (sammanhanget) betyder mindre än det enskilda bibelordet som mestadels lever av sin egen ”laddning”.

Tillämpat på texten ovan betyder det att varje enskild anvisning har sin egen betydelse och sin egen specifika tillämpning. Vid missförstådd  tillämpning motverkas syftet. Vi har med andra ord framför oss ett antal spridda  utsagor sprungna ur Jesu mun som var för sig förutsätter tillämpning i ett specifikt sammanhang för att få avsedd verkan. Bibelorden är med andra ord betingade, dvs villkorade av sitt sammanhang för att bli vad de är avsedda att vara.

Men den  tillämpningen hittar vi inte i bibeln utan i nuet. Eller rättare sagt tillämpningarna. För den ena tillämpningen är inte den andra lik.

För mig är det här församlingen kommer in. Församlingen ser jag som en plats med uppgift att möjliggöra att leva ett liv i Jesu efterföljd. Församlingen skall göra det naturligt och uppbyggligt att leva som Jesus vill att vi skall leva. Matteusevangeliets Bergspredikan och Lukas Slättpredikan må synas ouppnåeliga  i sina visioner av det fullkomliga livet, men är det på något ställe det skall vara möjligt är det i församlingens gemenskap.

Hur viktig är inte den kristna församlingen. I ett sekulariserat samhälle betyder den mer än någonsin. Om på något ställe är det i den kristna församlingen som Jesu ord äger sin tillämpning.  Samtidigt är det med den kristna församlingen som med allt annat mänskligt liv. Tillståndet i församlingen växlar. Ett test på var man befinner sig vore att pröva sig mot bibelorden i texten ovan. Finns anklang har man kommit långt, ja om man blott i någon mån känner igen sig i vad Jesus säger är man på rätt väg.

Från församling till samhälle är steget kort. I vårt västerländska samhälle är det ”mänskliga rättigheter” som gäller. Dessa rättigheter har blivit det fundament på vilka ett upplyst samhälle förutsätts vila. Dessa rättigheter är den gemensamma myllan för såväl oss som lever i som utanför församlingens gemenskap. Det är mot dessa rättigheter som gemene man har att tillämpa Jesu radikala bud.

Jag har funderat över vad jag saknar i detta nya. Och jag har funnit att det mer än annat är Kristi kors jag saknar. Först Kristi kors äger den fullhet som gör åtlydnaden av Bergspredikans och Slättpredikans bud möjliga att nå. Så lyder min egen trosbekännelse. Och för det argumenterar jag ständigt. Alla mina bibelstudier går ut på detta enda.

Lämna en kommentar